Markaziy Osiyoning qaysi davlati sayyohlarni qabul qilish bo`yicha peshqadam?
28.03.2025 15:17
2024 yilda Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida eng ko`p xorijiy sayyohlar Qozog`istonga tashrif buyurgan – 15,3 million kishi. Bu haqda “Ranking.kz” xabar berdi.
Ma`lumotlarga ko`ra, O`zbekiston Markaziy Osiyoda xorijiy sayyohlar sonining o`sish sur`ati bo`yicha etakchilik qilmoqda. 2024 yilda ularning soni 20,1 foizga oshib, 8 million kishiga etgan. O`zbekiston Milliy statistika qo`mitasi ma`lumotlariga ko`ra, ulardan 6,3 millioni yoki 79,4 foizi mamlakat chegarasini piyoda kesib o`tgan xorijliklar tashkil etadi. Bu esa O`zbekistonga kelishni istagan shaxslarning avtomobil transporti orqali transmilliy harakati mavjudligini ko`rsatadi.
O`tgan yili Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlarida xorijiy sayyohlar soni o`sgan. Milliy statistika idoralari ma`lumotlariga ko`ra, 2024 yilda O`zbekiston, Qozog`iston, Qirg`iziston va Tojikistonga tashrif buyurgan norezidentlar soni 28,6 million kishiga etgan, bu esa 2023 yilga nisbatan 11 foiz o`sishni tashkil etgan. Turkmaniston bo`yicha ma`lumotlar taqdim etilmagan.
Eng katta o`sish Qozog`iston ko`rsatkichlari hisobiga amalga oshgan. Qozog`iston Respublikasi Turizm va sport vazirligi xabariga ko`ra, 2024 yilda mamlakatga 15,3 million xorijiy mehmon tashrif buyurgan, shundan 10,4 millioni mamlakatda bir sutkadan ortiq qolgan. Xorijliklarning o`rtacha mamlakatda bo`lish muddati to`rt kunni tashkil etgan. 2023 yilga nisbatan o`sish 1,2 million mehmon yoki 13 foizga oshgan. Xorijiy sayyohlar soni bo`yicha ikkinchi o`rinni Qirg`iziston egallagan. Mahalliy OAVning Qirg`iziston Turizmni rivojlantirish jamg`armasi ma`lumotlariga tayanib xabar berishicha, o`tgan yili mamlakatga 8,6 million xorijlik tashrif buyurgan.
O`zbekistonda sayyohlik sanoati rivojlanishining ijobiy dinamikasi HoReCa sektori (mehmonxona, restoran va kafe biznesi) xizmatlari hajmining oshishi orqali ham kuzatilmoqda. O`zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo`mitasi ma`lumotlariga ko`ra, o`tgan yilning yanvar-dekabr oylarida ushbu moliyaviy ko`rsatkich 10,6 foizga o`sgan, 2023 yilda 13,5 foizga, 2022 yilda esa 22,3 foizga oshgan.